14 października

Złoty Potok czy Bieszczady? 6 pomysłów na jesień


Podróżnicze pomysły na jesień

Chociaż dzień jest coraz krótszy, a pogoda płata figle, jesień jest w moim odczuciu najpiękniejszą porą roku. Co więcej, to najlepszy czas na podróże! Znikają wakacyjne tłumy, ceny są niższe niż  w wysokim sezonie, a krajobrazy w jesiennych barwach i porannych mgłach bardzo fotogeniczne. Poniżej przedstawiam Wam sześć propozycji na jednodniowe jesienne wypady. Uwaga! Sprawdzą się tylko przy dobrej pogodzie!

1. Bieszczady


Jesienny pewniak. Tłok na szlakach to przeszłość, a my możemy cieszyć się górami w samotności (prawie). Bieszczady są najpiękniejsze, gdy rozzłocą się buki, a połoniny zbrunatnieją. Ja strzelam zazwyczaj w połowę października. Wtedy dzień jest jeszcze na tyle długi, że damy radę przejść nawet te dłuższe szlaki. 

O moich ulubionych bieszczadzkich szlakach poczytajcie tutaj >>klik<<


jesień w Bieszczadach
Widok na Połoninę Caryńskąjesień w Bieszczadach
Brunatnieją połoniny


jesień w Bieszczadach
Morze traw na połoninach

2. Beskid Wyspowy

Urzeka mnie przez cały rok, ale dopiero jesienią, gdy spowiją go mgły, można na własne oczy przekonać się, skąd wzięła się nazwa pasma. O poranku widzimy rude wyspy szczytów górujące nad mlecznym morzem. O absolutnej pustce na szlakach nie muszę wspominać. 

O moich ulubionych szlakach w polskich górach poczytacie tutaj >>klik<<

Podróżnicze pomysły na jesień
Szlak na Jasień


Podróżnicze pomysły na jesień
W Beskidzie Wyspowym

Podróżnicze pomysły na jesień
Wyspy i białe morze3. Dolina Baryczy i Stawy Milickie


Jak brzmi jesień? Dla mnie klangorem żurawi. W tym dźwięku jest wszystko- smutek, nostalgia, przemijanie. Po dźwięki i obrazy jesieni co roku jadę do Doliny Baryczy. Widok wschodu słońca na ptasim zlotowisku zostaje ze mną na cały rok. W okresie przelotów Stawy Milickie i Dolinę Baryczy opanowują także bieliki, czaple i gęsi. W październiku trwają odłowy karpia, z licznymi imprezami towarzyszącymi. Więcej o Dolinie Baryczy tutaj  >>klik<<.

Podróżnicze pomysły na jesień
Gęsi na Stawach Milickich

Podróżnicze pomysły na jesień
Stawy Milickie

Podróżnicze pomysły na jesień
W Dolinie Baryczy


4. Złoty Potok


Ta niewielka wieś jest chyba jednym z najpiękniejszych miejsc na całej Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. To mieszanka lasów i skałek wapiennych, wybuchająca wszystkimi kolorami jesieni. Biegnie tędy Szlak Orlich Gniazd, więc to dobre miejsce wypadowe do Olsztyna, Ostrężnika i dalej - do Mirowa i Bobolic. Polecam także spacer po cudnym parku Raczyńskich i wizytę w dworku Krasińskich. I oczywiście przepysznego pstrąga!

Podróżnicze pomysły na jesień
Pałac Raczyńskich

Podróżnicze pomysły na jesień
Pałac Raczyńskich i staw Irydion


5. Suwalski Park Krajobrazowy


Nazwa Bieszczady Północy zobowiązuje. Suwalszczyzna to takie miejsce, gdzie zawsze jest cicho, pusto, pięknie. Jedno z moich ulubionych miejsc w Polsce. Jesienią do malowniczych wzgórz i rzek przybywają jeszcze mgły i opadłe liście na taflach jezior. Pomysły na wycieczki znajdziecie tutaj >>klik<<. I gwarantuję Wam, nic tak nie rozgrzewa w chłodny jesienny wieczór jak czynaki albo babka ziemniaczana!

Podróżnicze pomysły na jesień
Suwalski Park Krajobrazowy

Podróżnicze pomysły na jesień
Gdzieś nad Hańczą


6. Wybrzeże Bałtyku


Słowiński Park Narodowy, Mierzeja Helska, Mierzeja Wiślana albo wyspa Wolin - wszystko jedno. Spacer po opustoszałej plaży, cisza kurortów i poszukiwania bursztynu to coś, za co kocham polskie morze. Jeśli znacie Bałtyk tylko z letniego horroru parawanów - przyjedźcie jesienią. To niesamowite, jak zmieniają się nadmorskie miejscowości po sezonie. Jesień to także czas przelotów ptaków i czas pierwszych sztormów. Do zobaczenia!

Podróżnicze pomysły na jesień
Na Wolinie

A Wy? Macie swoje ulubione miejsca na jesienne wypady?

11 komentarzy:

 1. Wszystko piękne! Ale zapomniano o Roztoczu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Roztoczu, Ujściu Warty, Warmii, Górach Sowich...:) Za dużo kandydatów. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. O tak Bieszczady obowiązkowo! Zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
 3. przepiękne miejsca! :) w Bieszczadach byłam pierwszy raz w tym roku i się zakochałam, przepiękne krajobrazy i w ogóle cudo! :) a że pochodzę z Częstochowy to w Złotym Potoku byłam nie raz i nie dwa i chyba o każdej porze roku i zawsze jest tam pięknie. :) chociaż przyznaję, że w złotej szacie wszystko wygląda cudownie i mam nadzieję, że jeszcze zdarzy się okazja, żeby gdzieś się wybrać popodziwiać piękną polską jesień. :)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkowicie się zgadzam... z jednym zastrzeżeniem w Dolinie Baryczy nie byłem więc przyjąć muszę na słowo.
  Beskid Wyspowy, Beskid Niski i Pogórze Karpackie mam "za oknem" więc to moje naturalne tereny wędrówkowe i całkowicie się zgadzam - taj jesienią jest tu przepięknie.

  OdpowiedzUsuń
 5. A kiedy będzie druga część relacji z pieszej wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie propozycje super! Ale jak jesień tooooo Bieszczady:D

  OdpowiedzUsuń
 7. Z dawien dawna wiadomo, że jesienią najlepiej w Bieszczady, ale i na Suwalszczyźnie tez pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie jesień tam, gdzie są lasy bukowe - na przykład w Sokolich Górach (Jura) czy Rudawy Janowickie.

  OdpowiedzUsuń
 9. rewelacja!!! Bardzo bardzo chce w góry!

  OdpowiedzUsuń

TOP