28 października

Najpiękniejsze cmentarze w Polsce

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

Zbliża się listopad, a wraz z nim czas mgieł, mżawki i jesiennej zadumy. Jak Polska długa i szeroka na cmentarzach pojawiają się światełka, czasem nad miastem płona łuną, czasem bardziej przypominają błędny ognik na pustkowiu. Nekropolie wpisały się w krajobraz miast i krain, a nigdy nie są tak piękne jak w okolicach dnia Wszystkich Świętych. Które cmentarze w Polsce są najpiękniejsze? Oto moja subiektywna lista.


1. Cmentarz Rakowicki w Krakowie

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

Wizyta na Cmentarzu Rakowickim powinna być takim samym punktem zwiedzania Krakowa jak odwiedzenie Wawelu. To spotkanie z małą architekturą, historią i kulturą Polski. Spoczywa tu wielu wybitnych twórców i działaczy, i zasłużonych krakowian m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska i rodzina Kossaków. To kawałek historii Polski i Krakowa i kawałek zieleni w środku miasta.

2. Cmentarz Powązkowski w Warszawie


najpiękniejsze cmentarze w Polsce

najpiękniejsze cmentarze w Polsce


Czym dla Krakowa są Rakowice, tym dla Warszawy Powązki. Ja zdecydowanie od Starych Powązek wolę te wojskowe, choć na tych tych pierwszych nie brakuje nastrojowych zakątków i wybitnych postaci. Wojskowe Powązki lubię za te skromne brzozowe krzyże Powstańców Warszawskich i równe szeregi obrońców Warszawy.

3. Cmentarz Centralny w Szczecinie


najpiękniejsze cmentarze w Polsce

najpiękniejsze cmentarze w Polsce


Gdy wybierałam się do Szczecina i wertowałam przewodniki, w każdym pojawiał się Cmentarz Centralny. Największy cmentarz w Polsce intrygował. Spodziewałam się czegoś na kształt Powązek i Rakowic. Co zastałam? Rozległy park (ponad 172 ha!) zamieszkały przez dzikie zwierzęta - lisy, borsuki, sarny, porośnięty drzewami, które tu jakoś nikomu nie przeszkadzają, pełen ciekawych, (rzekłabym nawet romantycznych) zakątków. Odwiedziłam Szczecin zimą, akurat pod imponująca kaplicą dzieci urządziły sobie ślizgawkę. Tam mogłabym spoczywać, bo to marzenie o powrocie do lasu, choćby po śmierci.

4. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

Założony w połowie XIX wieku cmentarz to perełka architektury, symbol sztuki zakopiańskiej i miejsce pochówku wybitnych osób polskiej kultury. Znajdziemy tu groby Władysława Hasiora, Kazimierza Przerwy - Tetmajera i Sabały. Tuż obok cmentarza znajduje się drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z I poł. XIX wieku.

5. Cmentarz Żydowski w Krakowie

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

Rzędy macew, pochylonych w ukłonie pomiędzy drzewami, porośniętych bluszczem. Z kamieni wygląda lew, jeleń, korona albo dwie dłonie. Cmentarz żydowski przy ul. Miodowej zwany też nowym został założony w 1800 r. Nie jest ani największym, ani najstarszym cmentarzem żydowskim w Polsce, ale spacer po tej nekropolii to prawdziwa podróż w czasie.

6. Cmentarze wojenne z I wojny światowej

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

Czasem to równe rzędy żelaznych "niemieckich" krzyży, czasem monumentalny pomnik w środku niczego. Jest tych cmentarzy czterysta i wszystkie są pamiątką Wielkiej Wojny, śladem po ludziach, których historia wciągnęła w swoje tryby. Większość cmentarzy wojennych to perły architektury, projektowane przez znakomitych architektów - Hansa Mayra i Emila Ladewiga. Nie sposób wybrać najpiękniejszego. Może to ten u szczytu Magury Małastowskiej, może ten w Gorlicach?

7. Cmentarz łemkowski w Świerzowej Ruskiej

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

najpiękniejsze cmentarze w Polsce

Ostatnie miejsce to taki cmentarz - niecmentarz. Kiedyś mieszkańcy łemkowskiej wioski chowali tu swoich zmarłych powierzając ich spokój baniastym kopułom cerkwi. Dziś po cerkwi pozostała tylko cebulka, a cerkwisko porastają chwasty, spomiędzy których wyłaniają się trójramienne krzyże z piaskowca. Ciekawe, czy ktoś pali tu znicze?


Które, Waszym zdaniem, cmentarze w Polsce są najpiękniejsze?

18 komentarzy:

 1. Cóż ja będę głosował za dwoma cmentarzami w Łodzi: Żydowskim, największym w Europie oraz Starym, gdzie pochowano twórców przemysłowej Łodzi. Poza miastem - piękne są cmentarze z I wojny światowej, te na południu Polski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, na cmentarze łódzkie wybieram się od dawna, szczególnie na żydowski

   Usuń
  2. Jeżeli wybierasz się na żydowski, to pamiętaj, że nie w sobotę (szabas) i sprawdź dokładnie czy jakieś święto żydowskie wtedy nie wypada (a mają tych świąt całkiem sporo i to w bardzo dziwnych terminach). Wtedy zobaczysz tylko mur cmentarny

   Usuń
 2. Wymieniłaś wszystkie te, które bym sama wypisała. Dorzuciłabym jeszcze cmentarz Podgórski i Salwatorski w Krakowie - może mniejsze i mniej znane niż Rakowicki i Powązki, ale mają swój niepowtarzalny urok...

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygował mnie krakowski cmentarz żydowski.

  OdpowiedzUsuń
 4. Największym zaskoczeniem był dla mnie cmentarz w Szczecinie, bo cudnie wkomponował się w Naturę, albo może to Natura go tak wchłonęła, że nie wygląda jak cmentarz, tylko jak park.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, na Cmentarzu Centralnym to groby są jakby przy okazji. Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Ja bym jeszcze dodała cmentarze w Cieszynie. Też są piękne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zasadniczo się zgadzam, tyle że na szczecińskim nie byłem, zatem muszę przyjąć na wiarę.
  Oczywiście nie był bym sobą gdybym nie dopisał starego cmentarza w Tarnowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odwiedzę go przy najbliższej wizycie w Tarnowie. Pisałeś o nim?

   Usuń
  2. Tylko wzmiankowałem - podobnie jak o moim parafialnym kościele - cudze chwalicie a swoje choć znacie to... pomijacie ;-)

   Usuń
 7. Ze swojej strony dodalibyśmy do listy rozsiane po całej Polsce cmentarze żydowskie, mennonickie, łemkowskie czy ewangelickie, które zapomniane stopniowo niszczeją. Niestety, często jest to już jedyna pamiątka po ludziach, którzy zamieszkiwali dane ziemie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba zbierać te szczątki, resztki i perełki zanim znikną całkiem

   Usuń
 8. Jako rodowita Warszawianka jestem stałą bywalczynią Powązek. To miejsce, w którym można się wyciszyć, oderwać od codziennego rwetesu i pokontemplować. Uwielbiam takie klimaty. Będąc w Krakowie chciałam odwiedzić cmentarz żydowski, ale niestety był zamknięty.
  PS. Dawno mnie tu nie było, ale widzę ładne zmiany :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Cmentarz w Szczecinie najlepszy, przebija wszystkie! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. jeszcze brakuje cmentarza ewangelicko augsburskiego w Kalisz przepiękny ,,,

  OdpowiedzUsuń

TOP