14 czerwca

10 książek, które każdy podróżujący po Polsce powinien znać


Chociaż Internet jest prawie zawsze pod ręką, a tam od groma relacji, wpisów i informacji to dla mnie nadal książki są numerem jeden podczas planowania wyjazdów, zbierania informacji i poszukiwania inspiracji. Książki krajoznawcze zajmują kilka półek na moim regale i stale ich przybywa. Po prostu nie potrafię przejść obojętnie, gdy widzę jakiś nowy tytuł. Czytam wszystko, od ogółu do szczegółu, od monografii, przez przewodniki, albumy, reprinty, legendy i powieści mocno osadzone w danym miejscu.

Czy mam swoje ulubione? Oczywiście mam. I gorąco Wam polecam 10 książek, które moim zdaniem przydadzą się każdemu podróżującemu po Polsce.


                 

1. Polska 101 wycieczek
Ja wiem, że to nie jest najlepszy przewodnik po Polsce, a moja powycierana wersja już od dawna nie jest aktualna. Ale mam do tej publikacji ogromny sentyment. To taka moja mała Biblia, od której zawsze zaczynam planowanie trasy. Każdorazowo uświadamia mi fakt, ile w Polsce jeszcze jest do zobaczenia.


2. Paweł Fabijański "500 cudów natury w Polsce"
Prześlicznie wydana publikacja, wypełniona zdjęciami i informacjami o największych walorach przyrodniczych Polski. Oprócz miejsc wartych odwiedzenia znajdziecie także opisy flory i fauny najcenniejszej dla naszego kraju. Uwielbiam przeglądać do poduszki.

 

3. Bogusław Michalec "Polska ginąca"

Album, który obejrzałam już chyba tysiące razy, mój ulubiony w całej serii wydanej przez  Carta Blanca. Moja nostalgiczna, sentymentalna podróż do miejsc i ludzi, którzy pewnie niedługo znikną. Polecam na jesienne szarugi i na zimowe tęsknoty.

 

4. Elżbieta Dzikowska "Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce"
Pani Dzikowskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, bo na jej programie Pieprz i Wanilia wychowały się całe pokolenia podróżników. Cieszę się, że powstała książka o Polsce tej autorki, bo wiedzy Elżbiety Dzikowskiej po prostu ufam. Jest fachowcem, pisze kompetentnie i konkretnie, bez wodolejstwa. Jest historykiem sztuki, dlatego dużo miejsca poświęca szczegółowym opisom najcenniejszych zabytków, opisom przydatnym także kompletnemu laikowi- mnie to przekonuje . Autorka jest osobą ciekawą świata, otwartą na innych, niestrudzoną w odkrywaniu miejsc i ludzi i to także widać w jej książkach.

Niedawno ukazała się jej kolejna książka "Polska znana i mniej znana". Czytam!5. Lechosław Herz "Wardęga. Opowieści z pobocza drogi"

Cała książka to wędrowanie. Tu najważniejszy jest tekst, nie kolorowe zdjęcia. Z Herzem wyruszamy w podróże sentymentalne, emocjonalne, w przeszłość mieszająca się z teraźniejszością. Gawęda snuje się niespiesznie przez krajobrazy Beskidu czy Mazowsza. Coś takiego jest w tej książce, że po jej lekturze już nie spojrzycie tak samo na nawet bardzo znane Wam miejsca.

 

6. Seria wydawnicza "Legendarz" [Bosz]

 


Namiętnie czytam legendy i niestrudzenie poszukuję tych oryginalnych dla danego regionu. Może stąd moja miłość do serii Legendarz (wspomnę, że pięknie ilustrowanej i po mistrzowsku napisanej)?. Oprócz legend i opowieści o duchach znajdziecie ciut o demonach słowiańskich, zbójcach, biesach straszących na polskich drogach i świętych w kapliczkach. Dobrze wiedzieć co w trawie piszczy, a w zamku straszy, prawda?

 

7. Jacek Łuczak "Polska Kazimierza Nowaka"

Wreszcie coś dla rowerzystów! Kazimierz Nowak zasłynął swoja wyprawą przez Afrykę, ale w l. 20. podróżował rowerem  po Europie, a w latach 1928-1929 objechał Polskę dookoła, od Poznania przez Małopolskę, Polesie, Podlasie. Ta książka to wędrówka jego śladami po barwnym świecie II Rzeczpospolitej.

 

8. Seria wydawnicza "Ocalić od zapomnienia" Muza S.A.

Tu już odrobinę schodzimy z turystyki, a wnikamy w świat kultury ludowej i życia codziennego, ale przecież i tego szukamy podróżując, prawda? Poznamy stroje ludowe, budownictwo, obyczaje, ale i wierzenia związane z przyrodą, medycyną ludową, przydrożne kapliczki. Doskonałe uzupełnienie wiedzy krajoznawczej i wiedzy o miejscu, w którym jesteśmy.9. Marta Sapała, Anna i Krzysztof Kobus "Super Polska. Vademecum rekordów i ciekawostek"

 


Sięgam po nią zawsze wtedy, gdy chcę okrasić swoją podróż jakąś ciekawostką. Wszystkie polskie "naj-" w jednym miejscu. A Wy wiecie, gdzie znajduje się najmniejsza książka na świecie, największy park miejski w Europie i najdłuższy polski zabytek?

 

10. Zygmunt Gloger "Dolinami rzek"
A na koniec ponadczasowy staroć. Wyprawa niezastąpionego Zygmunta Glogera, niestrudzonego badacza polskich obyczajów. To dziełko niewielkie, ale wybitne. Chcecie popłynąć Wisłą, Niemnem, Biebrzą i Bugiem, dotknąć od dawna nieistniejącego już świata, zachwycić się malowniczymi krajobrazami mijanych wsi, spotkaniami z ludźmi? Wsiadajcie na łódź Glogera, nie będziecie żałować.

I jeszcze bonus. Kanon Krajoznawczy Polski. Momentami nieaktualny, wybór miejsc czasem kompletnie niezrozumiały, ale to nadal kanon i przed każdym wyjazdem zerkam, co kanon poleca w danym miejscu (i jest dobry do odkreślania odwiedzonych miejsc, a ja lubię odkreślać ;)).A teraz moi Drodzy czekam z niecierpliwością na Wasze propozycje, Wasze ulubione tytuły, polecane przewodniki i ukochane powieści!

7 komentarzy:

 1. prawdę powiedziawszy poza Dzikowską - bo to klasyczna klasyka klasyk, żadnej innej pozycji z twojego spisu nie znam.
  Natomiast znam pozycje typu Geologia na Szlaku Włodzimierza Mizerskiego i ogólnie wydawnictwa PTTK,oraz drobne niskonakładowe regionalizmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że spodobała by Ci się książka Lechosława Herza

   Usuń
  2. Owszem już przeglądałem katalog biblioteczny... zero rekordów ;-(

   Przeczytam na pewno - bo bardzo mnie zaintrygowała, a że autor jest Galicjuszem... za zdradę bym sobie poczytywał nie poczytać ;-)

   Usuń
 2. Fajnie, że wrzuciłaś taki wpis :) Elżbiety Dzikowskiej ukazało się Moje Ponidzie. Myślę, że trafi któregoś dnia na moja półkę włóczykijkę :) Pewnie na Twoją też :)
  A tak w uwagach wrzucam: śliczny obrusik :) rodzinne rękodzieło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za info, na pewno trafi bo moje korzenie są właśnie na Ponidziu.
   Babcia mi zrobiła, Mama tez potrafi- mam takie utalentowane kobiety w rodzinie :)

   Usuń
 3. Niezmiennie podczas planowania podróży towarzyszą mi dwie książki - "Słownik geograficzno - krajoznawczy Polski" oraz "Polska. Ilustrowany przewodnik". Do poczytania i oglądania polecam coś z naszego regionu - "Małopolska. Niepospolita". Książka ta, podzielona na wiele rozdziałów może zaciekawić niejednego odkrywcę Małopolski. Pozdrawiam, Aneta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam żadnej. Tyle do nadrobienia! Tym bardziej, że chciałabym teraz więcej po Polsce pojeździć.

  OdpowiedzUsuń

TOP