09 września

Opole. 10 miejsc, które trzeba zobaczyć

co zobaczyć w Opolu?
Opolska Wenecja

Gród to stary i pięknie położony, a chyba troszkę zapomniany na turystycznej mapie Polski. Jeśli ktoś z Was przejeżdżał przez Opole i nie wstąpił - niech żałuje i jak najszybciej podejmie wyzwanie, bo warto! Dziś chciałabym przedstawić Wam dziesięć żelaznych punktów, dzięki którym poznacie najciekawsze zabytki, zaplanujecie zwiedzanie i mam nadzieję, przekonacie się do Opola. Co zobaczyć w Opolu? Spieszę z odpowiedzią.


1. Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach


Opole co zobaczyć

Moje ulubione miejsce w Opolu. Pół dnia macie z głowy (bo choć w skansenie wytyczono dwie trasy - godzinną i dwugodzinną, mi zwiedzenie tą dłuższą zajęło prawie cztery). Muzeum jest interesujące przede wszystkim dlatego, że interesujący są ludzie, którzy w nim pracują. W każdym udostępnionym obiekcie czeka przewodnik, który zapozna nas z historią, odpowie na pytania, pozwoli dotknąć eksponatów. Podczas naszej wizyty mełliśmy zboże w żarnach, tłukliśmy rzepak na olej i poruszaliśmy młyńskim kołem. Poznaliśmy właściwości ziół w przydomowym ogródku (pamiętajcie, gdzie rośnie dziewanna tam bez posagu panna!), usiedliśmy w szkolnej ławie (a niektórzy musieli klęczeć na grochu), zajrzeliśmy do sklepu i karczmy. Najcenniejszy obiekt w Muzeum to kościół z Gręboszowa pochodzący z 1613 r. Wewnątrz zwróćcie uwagę na epitafia dziecięce i zasuszone wianuszki - naprawdę przejmujące. Interesująca jest wystawa dotycząca przesiedleń ludności polskiej z Kresów i początków życia w nowym miejscu. Dla mnie, ogromnej miłośniczki kultury ludowej, wyjątkowe miejsce. Nie polecam wizyty w poniedziałek- mimo, iż jest to dzień bezpłatnego zwiedzania, wnętrza obiektów nie są dostępne- ominie Was połowa zabawy.

 

2. Muzeum Śląska Opolskiego

co zobaczyć w Opolu?
W Muzeum Śląska Opolskiego

Miejsce obowiązkowe dla tych, którzy chcą poznać historię miasta od czasów najdawniejszych po współczesność, dla miłośników sztuki (malarstwo polskie i pokaźny zbiór porcelany) i kultury ludowej (ciekawy dział etnograficzny). Bardzo polecam wizytę w sąsiedniej kamienicy przy ul. Wojciecha 9 - tzw. Czynszówce- jednym z oddziałów Muzeum. Przez dwa piętra i poddasze zaglądamy do mieszkań opolskiej rodziny od XIX w. aż do lat 70. XX w. Fascynująca podroż przez zmieniające się style i wystroje wnętrz. Moim zdaniem, choć udogodnień technicznych z wieku na wiek coraz więcej to wnętrza coraz brzydsze, po prostu.

>> Zobacz także: Muzeum Śląskie w Katowicach


 3. Katedra pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
 
co zobaczyć w Opolu?
Przed katedrą

Nadszedł czas na opolskie kościoły. Gotycka świątynia zwieńczona dwoma charakterystycznymi wieżami to najwyższa budowla na opolskim Starym Mieście. W surowym wnętrzu znajdują się co najmniej dwa zabytki, dla których warto tu przyjść. Pierwszy to łaskami słynący, cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej. Wizerunek malowany na lipowej desce pochodzący najprawdopodobniej z XV w. tchnie spokojem i majestatem. W Kaplicy Piastowskiej znajduje się renesansowy nagrobek Jana II Dobrego. Ostatni Piast z linii opolskiej zrobił wiele dla księstwa-przede wszystkim powiększył jego terytorium i umocnił je gospodarczo. Niestety, zmarł bezpotomnie i po śmierci i jego włości dostały się w ręce Hohenzollernów.


4. Kościół pw. Świętej Trójcy i klasztor FranciszkanówTo kolejne miejsce w Opolu, w którym natknąć się możemy na piastowskie ślady. W gotyckiej kaplicy św. Anny z 1309 r. znajdują się nagrobki książąt opolsko- raciborskich. Koniecznie spójrzcie w górę, na polichromowane sklepienie gwiaździste. Rzeczywiste miejsce pochówku aż czternastu książąt i księżnych (min. Elżbiety Świdnickiej i Władysława Opolczyka) to krypty pod prezbiterium. Na ścianach znajduje się przepiękna polichromia ze sceną Ukrzyżowania. Na wizytę w kryptach trzeba jednak umówić się wcześniej, w dodatku tylko w dzień powszedni.

5. Rynek

co zobaczyć w Opolu?
Ratusz opolski
Właściwie od niego powinniśmy zacząć nasz kanon, bo nie wyobrażam sobie, że ktoś ze zwiedzających Opole mógłby tu nie dotrzeć. Moim zdaniem rynek nie jest urokliwy, ale zachował średniowieczny układ urbanistyczny a klasycystyczne kamienice i bardzo charakterystyczny ratusz z podcieniami sprawia, że to miłe miejsce do odpoczynku i wypicia kawy. We wschodniej pierzei znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki.

 

 

 

6. Wzgórze uniwersyteckie

co zobaczyć w Opolu?
Ławeczka Osieckiej

To jedno z takich miejsc, w których przez cały dzień można po prostu siedzieć i chłonąć atmosferę. Kościół na Górce z pięknym barokowym wyposażeniem, rzeźby Cztery Pory Roku, studnia św. Wojciecha, w miejscu której Święty chrzcił pogańskich Opolan. Stoi tu także pomnik kobiety z różą i harfą. Na cokole napis- Joanna Gryzik. Nic wam to nie mówi? Mi także nic nie mówiło. Postać ta jest arcyciekawa, a jej historia mogłaby być kanwą niezłego filmu (melodramatu najpewniej). Otóż małą Joasią, porzuconą przez matkę, opiekowała się służąca u pewnego bogacza. Bogacz, jak to z bogaczami czasem bywa był samotny i nielubiany. A dziecko swą otwartością, bystrością umysłu i miłym usposobieniem podbiło jego serce. Do tego stopnia, że wszystko co miał, zapisał dziewczynce w testamencie. Wyobraźcie sobie miny krewnych samotnika, gdy kopalnie, pałace i ruchomości przypadły w całości sześcioletniemu umorusanemu Kopciuszkowi! Musiały być nieszczególne, a niezadowolenie posunięte do tego stopnia, że dziecko umieszczono w klasztorze - podobno dla jej własnego bezpieczeństwa. Gdy panna podrosła i mogła sama zarządzać majątkiem postarała się o tytuł szlachecki. Fortunę swą pomnożyła i znalazła męża - dla kontrastu niezbyt majętnego, ale szlacheckiego rodu- bo samego Schaffgotscha z Cieplic. Urodziła mu syna i cztery córki. I żyli długo i naprawdę szczęśliwie.
co zobaczyć w Opolu?
Widok ze Wzgórza uniwersyteckiego

 


7. Opolska Wenecja

co zobaczyć w Opolu?


Opole jest urokliwie położonym miastem, głównie dzięki Odrze i jej starorzeczom. Jednym z nich jest Młynówka. Nad nią, jak gdyby prosto z wody wyrastają kamienice i spichlerze. Widok ma w sobie coś z Wenecji (co chyba nie jest przesadą). Polecam spacer ulicą Piastowską, najlepiej po zmroku.

>>Zobacz także: Szczecin. Pomysł na weekend

 

8. Amfiteatr


Nie wiem czy jest w Polsce osoba, która słysząc Opole nie odpowie - Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Amfiteatr opolski jest jednym z nowych symboli miasta, ale być może najbardziej znanym i najmocniej z miastem kojarzonym. Warto zajrzeć i porównać z tym, co znamy z telewizji. Moim zdaniem na żywo amfiteatr wydaje się dużo mniejszy.


 

9. Wieża Piastowskaco zobaczyć w Opolu?
Wieża Piastowska
Zostając jeszcze jedną nogą w klimacie festiwalu- na pewno oglądając transmisję w telewizji dostrzegliście gdzieś w tle okrągłą, podświetloną wieżę. To najstarszy zabytek w mieście, jedyna pozostałość po Zamku Piastowskim. Wieża ginie zupełnie pośród budownictwa z okresu PRL, co odbiera jej nieco uroku. Natomiast w środku jest całkiem ciekawie. Ze szczytu podobno rozciąga się piękna panorama. Podobno- ja nie widziałam nic, gdyż pogoda całkiem zawiodła. Może ktoś z was potwierdzi?


 

10. Ogród zoologiczny

co zobaczyć w Opolu?
Wybieg wilków w opolskim zoo

Wiem, że niektórzy ogrody zoologiczne uwielbiają, a inni za nic nie przestąpią ich bramy. Moim zdaniem zoo w Opolu jest tak przyjazne zwierzętom jak tylko może być zoo. Mają tu rozległe wybiegi, dużą przestrzeń i brak krat. Do minimum postarano się ograniczyć kontakt z człowiekiem- stąd takie rozwiązania jak tunel pod wybiegiem wilków, który pozwala na bliskie podziwianie zwierząt bez przeszkadzania czy małpie wyspy ogrodzone jedynie fosą. Wizyta na kilka godzin, szczególnie gdy mamy ze sobą dzieci.co zobaczyć w Opolu?
Pomnik Brońmy Swego Opolskiego
I jeszcze coś spoza kanonu- najsympatyczniejszy pomnik, jaki widziałam. Mamy tu armatę w kształcie Wieży Piastowskiej, obok wyprężonego na baczność ułana i zarys województwa opolskiego. Geneza pomnika sięga najnowszych dziejów- zmiany podziału administracyjnego Polski. Gdy okazało się, że w nowym podziale nie uwzględniono opolskiego mieszkańcy solidarnie złapali się za ręce i oto mamy szesnaste województwo. Na pamiątkę walki, jaką stoczono ufundowano ten właśnie pomnik o wiele mówiącej nazwie- Brońmy Swego Opolskiego.

>>Zobacz także: Na spiżowych czterech łapach. Pomniki psów w Polsce


co zobaczyć w Opolu?
Przy pl. Wolności

W Opolu jest jeszcze kilka zakątków, które warto zobaczyć - choćby most groszowy i domek szwajcarski czy kaplica św. Aleksego. Mam nadzieje, że odkryjecie kolejne spacerując ulicami miasta. W przerwie w zwiedzaniu wpadnijcie do jednej z cukierni i kupcie prawdziwego opolskiego kołacza (najlepszy serowy!). Przekonałam was do Opola?

5 komentarzy:

 1. Zawsze jak przejeżdżam pociągiem przez Opole i w ogóle całe województwo opolskie, to mam ochotę je pozwiedzać. Ale jeszcze mi się to nie udało. Widzę jednak, że warto.

  P.S. Ale pogoda to Cię nie rozpieszczała w czasie tej wycieczki - chmury wyglądały nawet na burzowe...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pracuję nad tym, by lepiej poznać opolskie. Jeszcze niewiele widziałam, ale nigdy dotąd mnie nie zawiodło.
   Racja, pogoda była okropna, dlatego zdjęcia są jakie są. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Oceniam Opole tak pół na pół. Z jednej strony ładne stare miasto, Wenecja, wieża Piastowska i potwierdzam, świetny widok. Z drugiej ten koszmarek otaczający wieżę (zdaje się nie z PRL, a z czasów hitlerowskich) i koszmar poruszania się rowerem po mieście. Następnego dnia byłem w Brzegu i to miasto trzeba koniecznie zobaczyć. Tak, jak wybrać się na Gorę Świętej Anny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opolszczyzna dla mnie to niestety nadal terra incognita, nie wiem kiedy to się zmieni

   Usuń
 3. Ciekawe miejsca warte zobaczenia koniecznie jak bedziecie w Opolu :)

  OdpowiedzUsuń

TOP